Tento den je připomínán od roku 1983, kdy jej vyhlásilo Reformní hnutí za hospodářská zvířata (Farm Animal Reform Movement, FARM). Toto datum bylo zvoleno jako odkaz na osobnost Mahátmy Gándhího (nar. 2. října 1869), jenž se za zájmy zvířat zasazoval.

V rámci celosvětového dne hospodářských zvířat se 2,10, v Mladé Boleslavi koná pochod za práva těchto zvířat. 

Start : V 18:00 u Bondy centra – průvod po Třídě Václava Klementa na Staroměstské náměstí

          – během průvodu možnost získání  informací u organizátorů o jiných možnostech stravování , jiných volbách nákupu potravin atd.. 

Jak ukazují moderní etologické výzkumy, tato zvířata jsou inteligentní bytosti sbohatým emocionálním životem, a pouze odlišným vzhledem a společenskou nálepkou „užitkového stroje“ se liší od bytostí, jež sdílí naše domácnosti jako členové rodiny. Ve své schopností cítit radost či smutek, potěšení a bolest se od našich psů a koček, které tolik milujeme a chráníme, nikterak neliší. Tyto pocity jsou srovnatelné s našimi vlastními prožitky (inteligencí, způsobem vnímání sebe i okolí je např. prase přirovnáváno k předškolnímu dítěti)..

Jsme vychováváni v morální schizofrenii, která nás učí vnímat jedna zvířata jako cítící bytosti a jiná zvířata jako majetek, jejichž jedinou hodnotou je jejich užitek pro člověka. Myšlenkou akce je poukázat na úroveň života tvorů, kteří jsou často vnímáni pouze jako potrava. Názor si udělejte sami..

 

 

Napsat komentář